This is an example of a HTML caption with a link.
   
 

PORADY

Do czego służy akumulator?

Akumulator jest, w najprostszy sposób ujmując, jednym z dwóch źródeł prądu w każdym samochodzie z silnikiem spalinowym. Drugim jest alternator lub prądnica (w wypadku starszych samochodów). Oba źródła pełnią rolę przemienne. Gdy jedno dostarcza energię do pojazdu drugie tego nie robi. Akumulator dostarcza energię do obwodów elektrycznych samochodu w wypadku gdy silnik pojazdu jest wyłączony. W momencie rozruchu silnika prąd niezbędny do zasilania rozrusznika oraz układu zapłonowego dostarczany jest z akumulatora. Od momentu kiedy silnik rozpoczyna pracę akumulator przestaje być źródłem prądu - jest ładowany prądem wytworzonym przez prądnicę/alternator. I tyle teorii. W praktyce bowiem często bywa, że nie zawsze układy te tak idealnie ze sobą współpracują, często z winy samego użytkownika.

Co zatem powinniśmy robić a czego nie?

Pierwszą, najważniejszą rzeczą od jakiej należy zacząć to kontrola układu ładowania akumulatora, jego napięcia spoczynkowego, poboru prądu przez rozrusznik oraz aktualnej mocy rozruchowej akumulatora. Ten ostatni parametr pozwoli nam w przybliżeniu przewidzieć, na ile może starczyć nam akumulatora oraz jaka jest jego kondycja. Jeżeli jesteśmy pewni, że w samochodzie wszystko jest w porządku, reszta zależy od nas.

W normalnych warunkach system elektryczny samochodu sam utrzymuje akumulator w stanie naładowanym. Jeżeli jednak zapomnimy wyłączyć światła czy dłuższy czas będzie grało radio, akumulator ulegnie rozładowaniu. Należy w takiej sytuacji zawsze użyć prostownika lub ładowarki do uzupełnienia ubytku prądu. Wiara, że zrobi to podczas jazdy z ledwością uruchomiony samochód to mit. Wprawdzie tego typu powierzchowne naładowanie czasami umożliwia rozruchy ale mocno skraca żywotność akumulatora. Negatywny wpływ na pojemność i zdolności rozruchowe akumulatora może mieć także jazda na krótkich odcinkach. Zimą akumulator podczas włączania silnika traci więcej mocy, jest także z reguły bardziej rozładowany. Oznacza, to iż potrzebuje dłuższego okresu doładowania. Jazda na krótkich odcinkach może powodować, że będziemy z akumulatora tylko pobierać energię, a alternator nie zdąży go ponownie naładować. W perspektywie kilku dni może to oznaczać niemal całkowite rozładowanie akumulatora i wtedy również jest konieczne dodatkowe doładowanie z urządzeń zewnętrznych. 

Zanim rozpoczniemy ładowanie akumulatora należy go dobrze oczyścić, najlepiej lekko wilgotną ściereczką. Następnie sprawdzamy poziom elektrolitu. Ewentualny ubytek elektrolitu uzupełniamy jedynie wodą destylowaną lub wodą chemicznie oczyszczoną.  Akumulator ładujemy najlepiej prądem o wartości 1/10 jego pojemności lub przy użyciu ładowarek z elektronicznym sterowaniem przebiegu ładowania. Każdy niehermetyczny akumulator podczas ładowania powinien mieć otwarte cele ze względu na możliwe intensywne gazowanie. Bezwzględnie podczas ładowania i obsługi prostownika należy przestrzegać instrukcji BHP, a w szczególności pod żadnym pozorem nie odpinać akumulatora od włączonego prostownika. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Otóż przed rozruchem silnika, szczególnie po dłuższym postoju i w mroźne dni, należy wcisnąć pedał sprzęgła, co zmniejsza opory stawiane rozrusznikowi, a tym samym zmniejsza pobór prądu z akumulatora. Należy także upewniać się, że mamy wyłączone w samochodzie wszystkie urządzenia typu nawiew, radio, podgrzewanie szyb i foteli czy GPS. W chwili kiedy przekręcimy kluczyk pobierają one bowiem dodatkową energię z akumulatora. Nawiew, radio i im podobne należy włączyć dopiero gdy ruszymy samochodem. Jeżeli natomiast samochód zimą nie będzie wykorzystywany, należy wyjąć z niego akumulator i przechowywać w stanie naładowanym w ciepłym pomieszczeniu.

SZYBKI KONTAKT
Adres: ul. Armii Krajowej 69, 78-400 Szczecinek
Godz. pracy: Poniedziałek-Piątek: 8.00-17.00, Sobota: 9.00-14.00
 
Tel./fax: 94 374 42 24
Mobil service: 601 57 47 97
Hurt: 601 57 08 98
BM Computers 2011
e-mail: biuro@autobaterie.pl o firmie l oferta l sprzedaż l wsparcie l serwis l biznes l online l kontakt